Skrócenie wędzidełka, języka zwane ankylogossią

Skrócenie wędzidełka, języka zwane ankylogossią

W poczekalni naszego gabinetu możecie spotkać urocze noworodki i niemowlęta oraz zatroskanych rodziców. Dziś chcemy opowiedzieć Wam o tym, jaka jest przyczyna wizyt naszych małych pacjentów.

Niestety dzieci odwiedzające naszą placówkę mają problemy z karmieniem piersią, najczęściej te problemy wiążą się z nieprawidłowościami w obszarze anatomicznym -skrócenie wędzidełka, języka zwane ankyloglossią.

Nasz pediatra Justyna Feledyk specjalizuje się w tej dziedzinie, diagnozuje dzieci, zwraca uwagę na sposób realizowania odruchów oralnych, oddychania, pozycji spoczynkowej warg, języka, żuchwy oraz określa poziom zaburzonych funkcji.

W sytuacji stwierdzenia skróconego wędzidełka języka rodzice mogą zdecydować się na wykonanie zabiegu frenulotomii (przecięcia skróconego fałdu wędzidełka, uwolnienie języka).

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest zespół wielu złożonych czynników, do których oczywiście należą trudności w ssaniu, rozszerzaniu diety i rozwijaniu umiejętności pokarmowych. U Maluszków zauważycie podczas karmienia, że mleko ucieka im kącikami ust, a ssanie wiążę się z trudem, zdenerwowaniem, bólem, który rozpoznacie po tzw. „zachowaniach ucieczkowych” jak odginanie głowy, wyciąganie całego ciała, napinanie obręczy barkowej, płacz.

To, co możecie również zaobserwować u dzieci ze skróconym wędzidełkiem to pęcherzyk, który pojawia się na górnej wardze, jest on konsekwencją kompensacji odruchowej, czyli napinania wargi, nasilonego kąsania. Skrócone wędzidełko powodować może odruch wymiotny, a także brak odruchu lateralnego. Ponadto u dzieci można zauważyć nadmierne ślinienie się wskutek braku właściwej pozycji spoczynkowej języka. Czynników jest o wiele więcej i z pewnością do ich omówienia wrócimy.

Podjęliśmy ten temat, ponieważ brak interwencji w przypadku ankyloglossii powodować będą w przyszłości trudności i zaburzenia wtórne m.in. nieprawidłowym wysklepieniem się podniebienia, kształtowanie się nieprawidłowego toru oddechowego, częste infekcje dróg oddechowych, wady zgryzu, oraz twarz o typie dolichocefalicznym, a także niskim dotlenieniem układu nerwowego.

Zamknij menu