Operacje ginekologiczne

Wiele kobiet zmaga się z problemami ginekologicznymi, zaczynając od nieprawidłowych, nadmiernych krwawień macicznych, poprzez torbiele i guzy jajników, mięśniaki macicy po obniżenia narządu rodnego. Często jedynym sposobem na wyleczenie tych schorzeń jest leczenie operacyjne. Jak dotąd było ono możliwe jedynie w warunkach szpitalnych. Na mapie naszego województwa nie było dotąd miejsca, gdzie można by odpłatnie dokonać operacji ginekologicznych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dobrze wszystkim Szczecinianom znana i ceniona klinika AMC Art Medical Center nawiązała współpracę z Tuwima Ginekologia. Klinika AMC to prywatne centrum medyczne wyposażone w pełno profilowe sale operacyjne, salę wybudzeń, jednoosobowe sale pacjentów. Już od grudnia bieżącego roku będzie możliwe wykonywanie zabiegów diagnostycznych i leczniczych w zakresie ginekologii na nowoczesnym sprzęcie medycznym, spełniającym najwyższe międzynarodowe wymogi. Operacje będą wykonywane przez trzech specjalistów ginekologii i położnictwa z dużym doświadczeniem operacyjnym. Operować będą: dr n. med. Karol Bielasik, dr Dorota Gródecka-Szwajkiewicz oraz dr n. med. Joanna Lewandowska. W dotychczasowej ofercie istnieje szeroki wachlarz operacji ginekologicznych zarówno brzusznych jak i pochwowych.

Nowością będzie operowanie w małoinwazyjnych technikach laparoskopowych co skraca czas operacji, znieczulenia i rekonwalescencji. Za pomocą 3–4 nacięć skóry wielkości 5–10 mm wprowadza się specjalne troakary do jamy brzusznej. Poprzez otwór w okolicy pępka wprowadza się kamerę, dzięki której w dużym powiększeniu można oglądać narządy miednicy mniejszej i jamy brzusznej. Przez pozostałe nacięcia wprowadza się narzędzia operacyjne. Laparoskopia pozwala na operowanie z dużą precyzją i mniejszą utratą krwi niż w klasycznej operacji. Wycinane torbiele lub guzy wyjmuje się przy użyciu specjalnego woreczka, aby zachować czystość onkologiczną. Mięśniaki i macicę kawałkuje się za pomocą specjalnego urządzenia do pomniejszania tkanek, tzw. morcelatora. Pacjentka jeszcze tego samego dnia lub na następny dzień jest wypisywana do domu. Rekonwalescencja po zabiegu jest dużo krótsza niż po tradycyjnej operacji. Zwykle po tygodniu pacjentka może wrócić do swej aktywności fizycznej i zawodowej. Zamiast dużej 10 cm blizny na podbrzuszu pozostają jedyny 3–4 blizny długości około 1 cm. Lista wskazań do laparoskopii jest długa, a wśród najczęstszych wymienić można: zespoły bólowe miednicy mniejszej, niepłodność, guzy i torbiele jajników, wodniaki jajowodów, mięśniaki macicy, endometrioza czy profilaktyczne usunięcie macicy i przydatków u kobiet z rakiem piersi.

Inną endoskopową metodą leczenia jest histeroskopia. Pozwala ona na obrazowania i leczenia zmian w obrębie jamy macicy. Przez szyjkę macicy wprowadza się histeroskop – kamerę, a za pomocą mikronarzędzi pod kontrolą wzroku usuwa się patologiczne tkanki. Zabieg jest krótki, wykonywany w znieczuleniu ogólnym dożylnym, pacjentka po 2–3 godzinach może wrócić do domu. Główne wskazania do histeroskopii obejmują: niepłodność, nieprawidłowe, nadmierne krwawienia maciczne, polipy i rozrosty endometrium oraz mięśniaki podśluzówkowe.

Nie może oczywiście zabraknąć operacji plastycznych pochwy i krocza. To jedne z najczęściej wykonywanych operacji ginekologicznych. Polegają na wycięciu nadmiaru skóry krocza i śluzówki pochwy oraz ich ponownym zeszyciu. Poprawiają wygląd i funkcjonowanie pochwy co wpływa na samopoczucie pacjentki. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu o znacznym nasileniu możliwe jest założenie specjalnej taśmy podtrzymującej cewkę moczową tzw. TOT.

Bardzo ważnym elementem leczenia jest konsultacja przedoperacyjna i dobór optymalnego sposobu operacji. Kwalifikacja odbywa się w Tuwima Ginekologia przy ul. J. Tuwima w Szczecinie. Dr Dorota Gródecka-Szwajkiewicz oraz dr n. med. Joanna Lewandowska właściwie zaplanują leczenie pacjentek.

Title

Subtitle
Zamknij menu