Halitoza problem złego zapachu z ust.

Halitoza problem złego zapachu z ust.

Jeżeli obserwujesz sam lub ktoś zwrócił Ci uwagę na zły zapach z ust, rozpocznij od wizyty u stomatologa i w kolejności zrób co następuje. Dosyć niezręczny temat dla wielu osób, często krępujący również rozmówców, dlatego nasz lek. stom. Maciej Szwajkiewicz👨🏻‍⚕️ postanowił napisać o Halitozie, czyli problemie złego zapachu z ust.


Wylecz zęby, jeżeli jest taka potrzeba, wykonaj również profesjonalne oczyszczanie z kamienia i osadów.
Stosuj się do zasad dobrej codziennej higieny jamy ustnej, czyli pierwszym krokiem jest regularne szczotkowanie zębów. Powinno się to robić dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Szczoteczka powinna być wyposażona w miękkie włosie, które usunie osady z powierzchni zębów, ale nie zniszczy szkliwa. Należy szczotkować zęby przez ok. 3 minuty, najlepiej pastą na halitozę, starannie doczyszczając miejsca trudno dostępne.


Kolejnym krokiem jest użycie nici dentystycznej. Powinna ona być używana co najmniej raz dziennie, aby usunąć resztki pokarmu i bakterie z trudno dostępnych miejsc między zębami.

Następnym krokiem jest oczyszczenie języka specjalnym skrobakiem i pastą do zębów.

Uzupełnieniem higieny jamy ustnej jest stosowanie łagodnego płynu do płukania ust na halitozę. Ostre płyny na chwilę odświeżają oddech lecz później pogarszają problem. Płyn taki powinien być stosowany codziennie po szczotkowaniu zębów, aby usunąć resztki bakterii.

Powinieneś również pić dużo wody i unikać produktów, które mogą powodować zły zapach, takich jak kawa, czosnek i cebula.

Jeśli wciąż masz problem z złym zapachem z ust, powinieneś skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Może to być związane z chorobą poza jamą ustną np żołądka. Lekarz może zalecić Ci dodatkowe badania lub leczenie.

Zamknij menu