Pierwsza wizyta u ginekologa
Young woman undergoing ultrasound scan in modern clinic

Pierwsza wizyta u ginekologa

Bardzo ważne jest by znaleźć czas na rozmowę z córką na temat jej pierwszej wizyty u ginekologa. Bardzo często młode kobiety odczuwają stres przed pierwszą wizytą, zdarza się również, że mają na jej temat mylne przekonania, lub boją się, „że będzie bolało”.

Dlatego postanowiliśmy zawrócić uwagę na to, jak ważna jest rola rodzica/opiekuna by nastolatka zapoznała się z gabinetem ginekologicznym, mogła swobodnie porozmawiać i uzyskać informacje na nurtujące ją tematy. Wystarczy uspokoić obawy młodej kobiety i w kilku słowach wyjaśnić, jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa, czyli lekarza specjalisty, który zajmuje się badaniem i diagnozowaniem chorób żeńskich narządów płciowych. Ginekolog leczy różne kobiece schorzenia, zajmuje się prowadzeniem ciąży, a także doradza w sprawach antykoncepcji oraz prowadzenie ciąży. Ginekologia to dziedzina ściśle związana z położnictwem zajmującym się czasem ciąży, porodem oraz połogiem 

Kiedy umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa z córką?

Często pytacie nas kiedy przyprowadzić córkę na pierwszą wizytą do gabinetu ginekologicznego, zawsze odpowiadamy, że trudno wskazać odpowiedni wiek, jednak ważne by nastolatka rozumiała co dzieje się z jej ciałem podczas miesiączki, jakie są jej objawy, a także wiedziała, jak dbać o higienę intymną, i właśnie temu służyć może pierwsza wizyta u ginekologa. Ponadto nie można lekceważyć niepokojących sygnałów i objawów związanych z okresem, seksualnością, a także wszelkich dolegliwości dotyczących układu rozrodczego m.in. takich jak bóle w podbrzuszu, upławy lub plamienia z dróg rodnych, nieregularne lub bardzo bolesne miesiączki, zanik menstruacji, pieczenie albo świąd w okolicach intymnych. Jeżeli takie niepokojące objawy obserwujecie lub zgłaszają Wam podopieczne niezwłocznie należy umówić się na konsultację. Do ginekologa warto również zapisać się przed rozpoczęciem współżycia, oprócz wykonania badań, lekarz także doradza w sprawach antykoncepcji.

Dbanie o swoje zdrowie to ważna sprawa, dlatego kiedy zaczniesz dojrzewać i miesiączkować, możesz potrzebować porady od ginekologa. Taki lekarz pomoże Ci rozwiązać wiele problemów dotyczących Twojego zmieniającego się ciała oraz doradzi, jeśli martwią Cię jakieś niepokojące objawy związane z okresem czy seksualnością. To dobry moment, aby zapytać o wszystko, by omówić wady i zalety podpasek, tamponów, a także zadać pytania dotyczące antykoncepcji.

„Dbanie o zdrowie, jest bardzo ważnym aspektem w życiu każdego człowieka. W okresie dojrzewania zachodzi wiele zmian, które młoda kobieta rozpoczynająca miesiączkowanie musi zrozumieć. Lekarz zawsze pomoże zrozumieć zmieniający się organizm, a także doradzi i udzieli pomocy, jeżeli takiej będzie potrzebować młoda osoba.”

– dr n. med. Dorota Gródecka

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

„Podczas takiej wizyty głównie rozmawiamy o miesiączce, czy pojawia się regularnie, raz w miesiącu? czy nie jest zbyt obfita? Czy jest bolesna? Rozmawiamy o przebytych chorobach i chorobach przewlekłych i nowotworowych występujących w rodzinie. W trakcie wizyty wykonujemy badanie usg przezbrzuszne, aby ocenić czy macica i jajniki są prawidłowe. Rozmawiamy również o wirusie HPV i o tym, jak się przed nim chronić.”

– dr n. med. Joanna Lewandowska

Oprócz wywiadu lekarz może przeprowadzić badanie ginekologiczne, do którego służy specjalny fotel, na którym pacjentka – rozebrana od pasa w dół – znajduje się w pozycji półleżącej, z odwiedzionymi na bok nogami. Taka pozycja ciała pacjenta pozwala lekarzowi w pierwszej kolejności na ocenienie stanu zewnętrznych narządów płciowych, a następnie przy użyciu specjalnego wziernika ginekolog może obejrzeć stan śluzówki pochwy i szyjki macicy. Lekarz może wykonać również badanie macicy, jajowodów i jajników, które wykonuje się palpacyjnie lub za pomocą ultrasonografu. Mimo tego, że sama procedura związane z badaniem ginekologicznym może powodować dyskomfort, to jednak badanie są całkowicie bezbolesne. Podczas wizyty u ginekologa może zostać wykonane badanie, jakim jest pobranie cytologii, czyli wymazu, który pobiera się z szyjki macicy za pomocą specjalnie przygotowanej do tego celu szczoteczki. Badanie cytologiczne wykonuje się w celu wczesnego wykrycia zmian przednowotworowych, wywołanych przez HPV. Badanie jest z reguły zupełnie bezbolesne.

Na pierwszą wizytę u ginekologa osoba niepełnoletnia musi przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym, nie dotyczy to jednak jedynie ginekologa ale wizyty u każdego lekarza, oczywiście wyjątkiem jest sytuacja zagrożenia życia.

Wizyta w gabinecie ginekologicznym wraz z rodzicem jest często bardzo krępująca dla nastolatki. Dziewczynki wstydzą się otwarcie rozmawiać przy rodzicach, a także rozebrać się do badania. Podczas wizyty opiekun może wyrazić zgodę na badanie, które lekarz odnotowuje w dokumentacji. W takiej sytuacji nastolatka może wybrać czy podczas badania ma być obecny opiekun. Natomiast pamiętać należy, że w przypadku konieczności wystawienia recepty, podjęcia leczenia rodzic musi ponownie wyrazić zgodę, to samo dotyczy kolejnych wizyt w gabinecie lekarskim.

Jeżeli pacjent znajduje się pomiędzy 16. a 18. rokiem życia zgodę na wizytę, badanie i leczenie lekarz musi otrzymać zarówno od rodzica, a także od samego pacjenta. Nastolatek w tym wieku ma prawo odmówienia odbycia wizyty lekarskiej, wykonania badań, a także podjęcia innych procedur medycznych. W przypadku odmowy ze strony nastolatka zarówno lekarz, jak i rodzic muszą uszanować zdanie osoby niepełnoletniej, jednak w sytuacjach spornych, do sprawy może wkroczyć sąd opiekuńczy.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Jeżeli pacjentka już miesiączkuje, warto wizytę zaplanować kilka dni po skończonej miesiączce. Oczywiście można wybrać się również na wizytę w innej fazie cyklu, jednak w trakcie miesiączki nie będzie możliwe pobranie cytologii.

Z pewnością należy przypomnieć sobie:

  • Kiedy była ostatnia miesiączka (czyli kiedy był pierwszy dzień ostatniej miesiączki)?
  • Czy miesiączki są regularne?
  • Co ile dni pojawia się miesiączka, a także jak długo zazwyczaj trwają?
  • Czy miesiączki są obfite czy skąpe, a także czy bywają bolesne?
  • Lekarz zapyta również o to, czy byłaś w ciąży, a także o jej przebieg.
  • Przypomnieć należy sobie również, czy chorujesz przewlekle oraz czy przyjmujesz jakieś leki.

Oczywiście w trakcie wizyty ginekolog może zadać dodatkowe pytania, by uzupełnić wywiad.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, lub chcesz umówić siebie lub podopieczną na wizytę u ginekologa w Szczecinie skontaktuj się z nami.

Kliknij i zaplanuj wizytę u ginekologa

Prezentowe informacje mają charakter medyczny, jednak nie należy traktować ich jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. Należy pamiętać, że to lekarz decyduje indywidualnie w stosunku do każdego pacjenta o postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych  zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem lub jego opiekunem prawnym.

Zamknij menu