Światowy Dzień Walki z Rakiem

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Bardzo zależało nam na tym, by podkreślić dzisiejszy dzień i kolejny raz uświadomić Wam jak ważna jest profilaktyka. Już od 22 lat 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem, który niestety nadal dotyczy w Polsce każdego roku ponad 160 tysięcy osób, a 100 tysięcy z osób dotkniętych chorobą umiera. Zwracając się do Was, chcemy skupić się na profilaktyce.

Dobrze wiecie, że dokładamy wszelkich starań, by budować świadomość i wiedzę na temat profilaktyki raka szyjki macicy, to właśnie w tym celu powstał nasz projekt „Wiele powodów, by żyć” .Dziś jednak chcemy nie tylko zachęcić Was do regularnych badań, ale zwrócić Waszą uwagę również na czynniki wpływające na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy a należą do nich:

  • palenie tytoniu
  • dieta i sposób odżywiania
  • zakażenia i wirusy
  • czynnik zawodowe
  • nadużywanie alkoholu
  • zanieczyszczenie środowiska

Wśród kobiet nowotwory są najczęściej przyczyną zgonów w wieku 25-64 lat. Rak piersi jest drugim pod względem częstości występowania (po raku płuca) nowotworem złośliwym na świecie. Niestety rak szyjki macicy, a także rak jajnika również są często diagnozowane..Pamiętając o tym, że rak szyjki macicy i rak piersi nie bolą i długo nie dają objawów, każda kobieta regularnie raz w roku powinna być badana ginekologiczne, mieć wykonaną cytologię, badanie USG ginekologiczne oraz USG piersi a po 45 roku życia mammografię piersi co 2 lata. Co miesiąc każda pani powinna samodzielnie badać swoje piersi.

Jeżeli zauważasz coś, co Cię niepokoi nie czekaj, słuchaj swojego ciała i reaguj.

BADANIE CYTOLOGICZNE

SAMOBADANIE PIERSI -JAK TO ZROBIĆ?

  1. Stań przed lustrem i spójrz na piersi. Zwykle piersi różnią się nieznacznie rozmiarem, poszukaj zmian w różnicy wielkości między piersiami i zmian w sutku, takich jak skręcenie do wewnątrz (odwrócony sutek) lub wydzielina. Poszukaj marszczenia lub wgłębienia
  2. Patrząc uważnie w lustro złap dłonie za głową i przyciśnij je do głowy. Poszukaj zmian w kształcie i konturze piersi, szczególnie w jej dolnej części.
  3. Oprzyj dłonie mocno na biodrach i zegnij lekko w kierunku lustra naciskając ramiona i łokcie do przodu. Ponownie szukaj zmian kształtu i konturu.

Wiele kobiet wykonuje kolejną część badania pod prysznicem, ponieważ wówczas dłoń łatwo przesuwa się po mokrej, śliskiej skórze.

  1. Podnieś lewe ramię. Używając trzech lub czterech palców prawej ręki dokładnie zbadaj lewą pierś płaską częścią palców przy nieco ugiętych stawach. Opuszki palców stanowią powierzchnię wyczuwającą zmiany. Przesuwając palcami małymi kółkami wokół piersi, zacznij od sutka i stopniowo przesuwaj się na zewnątrz. Naciskaj wyczuwając wszelkie nietypowe grudki lub masy pod skórą.

Pamiętaj, aby sprawdzić całą pierś. Ponadto ostrożnie zbadaj pachę i obszar między piersią a pachą.

  1. Delikatnie ściśnij lewy sutek i poszukaj wydzieliny.

Jeśli coś Cię zaniepokoi, umów się na wizytę do lekarza.

Close Menu