Rak szyjki macicy to czwarty nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. Co roku w Polsce zapada na niego około 3000 pań i około połowa umiera z jego powodu. Proces powstawania nowotworu przebiega latami, dlatego istnieje możliwość wykrycia wczesnych zmian przednowotworowych i skutecznego ich leczenia. Wczesne wykrycie zmian pozwala na całkowite wyleczenie u 99% osób. Dlatego tak bardzo ważna jest profilaktyka i dlatego o tym mówimy.

Do czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy zaliczamy:

  • infekcje wirusem HPV,
  • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
  • częste zmiany partnerów seksualnych,
  • liczne ciąże i porody zwłaszcza w młodym wieku,
  • palenie papierosów,
  • radioterapia miednicy mniejszej,
  • immunosupresja,
  • zakażenie wirusem HIV. 

Wirus HPV to wirus brodawczaka ludzkiego. Znanych jest ponad 100 typów tego wirusa.  Tylko niektóre z nich, tzw. onkogenne mogą doprowadzić do nowotworu, najczęściej typ 16, 18, 31, 33, 45. Typy 16 i 18 odpowiadają za 80% zachorowań na raka szyjki w Polsce. Inne (6 i 11) są odpowiedzialne za występowanie kłykcin kończystych, czyli brodawek skórnych zwykle okolicy pochwy i krocza. Wiesz, że 8 na 10 osób aktywnych seksualnie będzie w ciągu swego życia zakażonych wirusem HPV? Na szczęście większość infekcji wirusem HPV ulega samowyleczeniu w ciągu kilku- kilkunastu miesięcy, jednak około 30 – 40 % przejdzie w trwałe zakażenie, mogące prowadzić do rozwoju raka. 

Tak, ale dopiero w zaawansowanym stanie. To co powinno nas zaniepokoić to krwawienia z dróg rodnych po kontakcie seksualnym, krwawienia międzymiesiączkowe, dłuższe i bardziej obfite miesiączki, nieprzyjemny zapach z pochwy, krwiste lub wodniste, szare upławy, bóle podbrzusza, parcie na mocz, krew w moczu lub stolcu. We wczesnym okresie zachorowania i w stanach przednowotworowych zwykle nie ma żadnych objawów. 

Dzięki coraz większej świadomości i badaniom profilaktycznym zachorowalność i śmiertelność się stopniowo zmniejsza. Każda kobieta podczas corocznej profilaktycznej wizyty ginekologicznej poza badaniem ginekologicznym i badaniem usg powinna mieć pobraną cytologię.

Cytologia to badanie przesiewowe, które pozwala na pobranie komórek z tarczy i kanału szyjki, i zbadanie ich pod mikroskopem.

Wyróżniamy dwa typy cytologii. Pierwsza to tzw. klasyczna cytologia, gdzie lekarz za pomocą specjalnej szczoteczki rozmazuje pobrane komórki szyjki macicy na szkiełko i utrwala je specjalnym preparatem. Drugi rodzaj to cytologia płynna cienkowarstwowa. W tym przypadku lekarz pobrany materiał wraz ze szczoteczką umieszcza w specjalnym płynie. Ta metoda jest powszechnie uważana za dokładniejszą, gdyż zapewnia większą ilość materiału do badania, komórki się nie zlepiają i daje możliwość oceny typu wirusa HPV. Również w przypadku krwawienia z szyjki macicy będzie to jedyna metoda z wyboru, gdyż tylko w cytologii płynnej można oddzielić poszczególne komórki i odseparować erytrocyty. Patolog za pomocą mikroskopu ocenia, czy zawarte w preparacie komórki są prawidłowe, podejrzane, czy nowotworowe. W przypadku występowania nieprawidłowych komórek należy wykonać badanie kolposkopowe z pobraniem wycinków ze zmian podejrzanych. Kolposkopia to specjalistyczne badanie, gdzie lekarz ogląda szyjkę macicy pod mikroskopem, polewa ją kwasem octowym i płynem Lugola oceniając jej wybarwienie. Z podejrzanych miejsc pobiera się wycinki i ocenia histopatologicznie. Jeśli wynik badania wskazuje na zmiany o dużym ryzyku nowotworu, czyli CIN 2+, leczeniem będzie konizacja, czyli wycięcie zmienionego fragmentu szyjki. Zmiany te są w pełni wyleczalne. 

Karolina Redzimska
ginekolog położnik

Michał Rachubiński
ginekolog położnik

Julia Mróz
ginekolog położnik

Tak, rak szyjki to jedyny nowotwór, któremu możemy zapobiec dzięki szczepieniu.
Wirus HPV jest odpowiedzialny za 99% raków szyjki macicy. Szczepionka obejmuje najczęstsze i najbardziej onkogenne typy HPV. Od czerwca 2023 w Polsce dzieci w wieku 12-13 lat mogą być bezpłatnie zaszczepione w ramach NFZ. Starsze dzieci i dorośli mogą skorzystać z odpłatnych szczepień. Nie ma górnej granicy wieku szczepienia, a zaszczepić powinny się zarówno kobiety jak i mężczyźni. W Gabinetach Tuwima posiadamy szczepionkę 9-walentną przeciw HPV i gorąco zachęcamy do szczepień.

Podsumowując, regularne badania ginekologiczne, pozwala na wczesne wykrycie nowotworu lub stanu przednowotworowego, daje możliwość leczenia i uchronienia pacjentki przed ciężką, śmiertelną chorobą.

Dlatego jako społecznie odpowiedzialne firmy apelujemy do Ciebie – zrób cytologię!

Dla wszystkich Pań, które wezmą udział w badaniu przygotowaliśmy niespodzianki od naszych partnerów!

Zachęcamy do przeczytania rozmowy dr n. med. Joanny Lewandowskiej z redaktorką Radio ESKA Szczecin 96,9 !

link:


Poznajcie historię naszej pacjentki, a jednocześnie Fizjoterapeutki, którą z pewnością znacie. Kasia Kunikowska przyjmuje w naszych Gabinetach. Z Kasią poznaliśmy się nieco wcześniej, przed rozpoczęciem naszej współpracy była naszą pacjentką… Na swoim Instagramie Kasia napisała:

❌Hej.Staram się nie umieszczać w social mediach swojego życia prywatnego, ale jeśli ma to pomóc którejś z Was to niech tak będzie.

Dokładnie rok temu wykonałam cytologię.Na wyniki czekałam około 2 tyg. Po tym czasie dostałam telefon, że mam zjawić się na wizycie u dr n. med. Dorota Gródecka – Ginekolog Pierwsza diagnoza: HPV-16, czyli wirus, o największym poziomie złośliwości w kontekście rozwoju raka szyjki macicy.Została zlecona mi kolposkopia – pokazała, że zmiany na szyjce macicy są już widoczne – rozpoczęłam leczenie z nadzieją, że objawy się wycofają.

Niestety w moim przypadku wszystko poszło inaczej niż miało. Podczas kolejnej wizyty okazało się, że konieczna jest biopsja.Wyniki wysłane na CITO. Dostałam telefon od swojej Doktor. Wiedziałam, że jeśli ona dzwoni sprawa jest priorytetowa- nigdy nie dzwoniła osobiście. Powiedziała krótko, przykro mi ale sprawa jest poważna, zmiany w szyjce są bardzo duże widzimy się na stole operacyjnym za 3 dni. Uśmiechnęłam się i powiedziałam do niej „impreza czas start, ze mną nigdy nie jest nudno” No i się zaczęło…

Przeszłam dwie operacje w ciągu dwóch tygodni. Zwykle kończy się na jednej-konizacji szyjki macicy, ale ze mną zawsze jest wesoło prawda Dorotko?

Później oczekiwanie na wyniki, czy będę musiała przejść kolejny zabieg czy nie…ten czas akurat był najgorszy.To taki moment kiedy masz te najgorsze myśli.Jestem z natury pozytywnym człowiekiem i tak też starałam się podejść do tematu-bez paniki.

Pierwsze wyniki wyszły rewelacyjne, usunięcie zmiany nowotworowej ze zdrowym marginesem, wczesna diagnoza i szybkie działanie przyniosły efekt.

Sprawa jest dość „świeża” dlatego czekam już na ostatnie badanie po którym mam nadzieję będę mogła spać trochę spokojniej.

Nie pisze wam tego żeby się pożalić. Piszę o tym by Was uświadomić. Dzięki temu, że regularnie wykonywałam badania u ginekologa dziś ominęło mnie leczenie onkologiczne i ewentualne przerzuty, w takim tempie jak się to u mnie rozwijało całkiem możliwe, że gdybym z tym zwlekała kolejny rok dziś historia skończyłaby się inaczej.

Badajcie się, cytologia nie boli, a może uratować wam życie drogie Panie.Zachęcam Was do badań w Gabinety Tuwima Stomatologia Ginekologia

Dziękuję dr n. med. Dorota Gródecka – Ginekolog

Zamknij menu